1
srijeda, 26. rujna 2018.
Ovo su najveći kruzeri na svetu (VIDEO)
U ovom članku Duhoviti vam predstavlja najnoviju (2018) listu najvećih kruzera na svetu. Uzimaju se u obzir dimenzije i tehničke karakteristike, a sve je praćeno video snimcima na kojima su predstavljeni najveći kruzeri na svetu.
Današnji, moderni putnički brodovi su u mogućnosti da transportuju milione turista godišnje, od jedne luke do druge i tako širom planete preko svetskih okeana i mora, otkrivajući svojim putnicima najlepše svetske destinacije poređane duž obala.
Ovi morski džinovi, kolosi mora, iz godine u godinu sve su veći i veći, a neki od njih prevazilaze i najbujniju maštu i predstavljaju prave male gradove koji plove noseći morem čitava stambena naselja. Savremeni kruzeri savršeno su opremljeni za vrhunsko uživanje i nude sav mogući komfor, bez obzira na to da želite na krstarenje Mediteranom, transatlanskom rutom ili čak možda na put oko sveta kruzerom.
Ovo su 5 trenutno najvećih kruzera na svetu.
#5 Norwegian Epic
Norwegian Epic je brod u vlasništvu američko-bermudske kompanije Norwegian Cruise Line NCL sa sedištem u Majamiju. Kruzer pripada generaciji Freestyle Crusing, elegantan je i neformalanog stila. Sa bruto masom od 155 tona, dužinom od 329 metara i kapacitetom za 4.100 putnika, Norwegian Epic se može smatrati petim najvećim kruzerom na svetu.
U toku dana možete se zabaviti zahvaljujući velikom broju sadržaja: sportskom centru, ogromnom vodenom parku, kuglani, veštačkoj steni za planinarenje, fitnes i velnes centru. Noću sigurno nećete biti razočarani ako izaberete bilo koji od 14 restorana, privatnih klubova, ili posetite Ice bar gde se organizuju White Hot Party.
#4 Quantum of the Seas
Spektakularni Quantum of the Seas je kruzer u vlasništvu norveškog preduzeća Royal Caribbean International i vodeći brod kvantum klase kruzera. Ovaj morski kolos se po mnogo čemu izdvaja od ostalih kruzera, a pre svega po svom dizajnu i kombinaciji nekonvencionalnih sadržaja i aktivnosti. Quantum of the Seas je ogroman brod, neverovatnih 167,8 tona težine, 348 metara dužine i kapacetita od 4.180 putnika, što ga čini četvrtim najvećim svetskim kruzerom.
Neke od najvećih atrakcija: simulator skakanja padobranom i panoramski pogledi iz North Star kapsule koja putnika penje na 300 metara nadmorske visine pružajući fantastičan pogled pod uglom od 360°.
#3 Oasis of the Seas and Allure of the Seas
Oasis of the Seas
Stigli smo do trećeg mesta na ovoj listi, koje dele dve ploveće palate, brodovi blizanci Oasis of the Seas i Allure of the Seas, oba u vlasništvu Royal Caribbean International.
Ova dva neverovatna kruzera dugačka su 362, široka 60 i imaju visinu od 72 metra. Oba broda poseduju po 2.700 kabina koje mogu primiti po više od 6.000 putnika. Posada je takođe mnogobrojna (skoro 2.400 članova posade nalaze se na oba broda).
Allure of the Seas
Na ovim plovećim gradovima gotovo je nemoguće da vam bude dosadno! Život na njima se odvija unutar stambenih naselja sa najraznovrsnijim sadržajima i atrakcijama. Možete koristiti žičaru na brodu, ili surfovati na talasima uz pomoć simulatora za surfovanje, šetati kraljevskom promenadom i piti najkvalitetniju arapsku Starbucks kafu, iću u šoping, u pozorište, bioskop. A ako želite da se relaksirate možete igrati golf, tenis, košarku, penjati se na veštačku stenu, plivati u bazenima za odrasle i za decu i još mnogo, mnogo toga…
Najmlađima je na raspolaganju celokupno naselje poznato kao Avanturistički okean, sa raznim vidovima zabave i igara, a najveću atrakciju predstavlja ručno izrađeni karusel ringišpil. Na kruzerima Oasis of the Seas i Allure of the Seas takođe postoje sobe za relaksaciju i fitnes centari, kao i mnoštvo barova i restorana svih vrsta.
#2 Harmony of the Seas
Ova ogromna zver koja plovi svetskim morima izgrađena je 2015. godine, a prvi put je zaplovila u martu 2016. Sa bruto tonažom od 226.963 tona to je drugi najveći putnički brod na svetu, kapaciteta 5.479 putnika. Da bi vam još više dočarali njegovu veličinu, reći ćemo vam samo još podatak da je veći od Ajfelove kule u Parizu. Osim toga što je često bio hvaljen kao najveći kruzer na svetu,Harmony of the Seas predstavlja jedan ogroman autentični plutajući zabavni park na otvorenom moru.
Kompanija Royal Caribbean International je potrošila ogroman novca na atrakcije koje se nalaze na ovom brodu i koje ranije nikada nisu viđene: na brodu se nalazi 7 naselja; 3 tobogana iz više nivoa uključijući i Ultimate Abiss tobogan visok 45 metara; dva simulatora surfovanja itd. Harmony of the Seas poseduje ogroman spa centar.
Brod takođe ima i svoj Central Park, pravi prirodni park smešten u sredini broda sa zasađenih 10,587 biljaka. Na kruzeru se nalazi i pozorište sa 1.380 mesta i neverovatnim programom za zabavu, Brodvejski šou i Bionic bar, prvi bar u kome vas u potpunosti služe barmeni roboti. Ukupno, na kruzeru postoji 25 restorana i barova..
#1 Symphony of the Seas
Ove godine Royal Caribbean International je otišao iznad svojih granica, predstavljajući za letnju sezonu 2018. novi kruzer koji ostavlja Harmony of the Seas iza sebe. Ova gromada od putičkog broda, nazvan aSimphony of the Seas, poseduje 18 paluba, ima kapacitet od 6.680 putnika i 2.100 članova posade, što ga čini najvećim kruzerom na svetu. Dugačak je 362 metra, a njegova bruto težina iznosi 228.081 tone.
Symphony of the Seas trenutno plovi zapadnim Mediteranom, sa sedmodnevnim rutama koje kreću iz Barselone. Krajem oktobra seli se u svoju matičnu luku u Majamiju, odakle u novembru kreće na krstarenja Karibima.
Ovaj morski kolos ima sve poznate atrakcije karakteristične za kruzere koji pripadaju Quantum klasi, kao što su žičara, mini golf tereni, tereni za košarku, simulator surfovanja Flov Rider, penjanje na veštačke stene i mnoge druge nove atrakcije. Jedna od njih je The Ultimate Abyss, tobogan na zadnjem delu broda, koji je najveći tobogan ikada napravljen na nekom kruzeru.Postoji i vodeni park za decu, kao i klizalište. U središnjem delu broda smešten je ogroman centralni park u kome raste preko 20.000 tropskih biljaka.
Na brodu se takođe nalazi odlično opremljena teretana, postoji i više wellness centra, a njegov Vitality spa je najveći ikada izgraćeni spa centar na brodu. Takođe, znajte da kada šaljete vaše selfije na Facebook ili Instagram to radite zahvaljujući Voom tehnologiji, najbržoj internet konekciji dostupnoj na otvorenom moru.
Neverovatne činjenice o hrani i ljudskom telu koje će vas nasmejati
Da li ste nekada razmišljali o tome zašto hrana koju konzumirate ima određen oblik, boju ili ukus? Neke od namirnica koje upotrebljavamo svakodnevno imaju izuzetno zanimljive karakteristike o kojima sigurno niste znali mnogo. Iskoristite sledeće redove kako biste saznali neke neobične činjenice o hrani, ali i o načinu na koje vaše telo reaguje na nju. Iznenadićete se!
Kako je šećer prouzrokovao kolonizaciju?
Ako se pitate kako najbrže smršati, prva namirnica čiju ćete upotrebu smanjiti je šećer. Koliko god je neophodan, skloni smo tome da ga okarakterišemo kao nezdravu naviku, međutim, nije uvek bilo tako. Tokom osamnaestog veka kristalni šećer je u Evropi bio veoma cenjena namirnica, i delimični je krivac za kolonizaciju tropskih ostrva gde su uz odgovarajuću radnu snagu plantaže šećerne trske predstavljale pravi izvor blaga.
Smeđi šećer za zdraviji život
Smeđi šećer je odličan izbor ukoliko nameravate da popravite kvalitet svoje ishrane. Sadrži magnezijum, cink, kalijum i gvožđe i može da bude odlična alternativa belom šećeru ukoliko težite zdravijoj ishrani. Lepo je znati da ne moramo da se odreknemo šećera u potpunosti zarad kvalitetnijeg života!
Kakva je veza između pereca i religije?
Perece su uvek dobrodošle, bilo da ste u prevozu, ispred tv-a ili u fakultetskoj čitaonici. Koliko god njihov ukus bio dobar, složićemo se da su nam za nijansu zanimljivije od drugih grickalica i zbog svog neobičnog oblika. Izvorni oblik ovih grickalica je nastao u Italiji u sedmom veku i rasprostranjeno je uverenje da on predstavlja prekrštene ruke preko ramena što je bila uobičajena poza tokom molitve.
Perece su bile deo posne trpeze i pravljene su samo od vode, brašna i soli, a ako ne verujete u ovu priču, obratite pažnju na tri rupe koje svaka pereca ima. Postoji verovanje da one simbolišu sveto trojstvo. Ko bi rekao?
Postoje li grickalice na koje telo pozitivno reaguje?
Kokice važe za niskokalorične grickalice koje neće naškoditi vašem telu i kvalitetu ishrane. Ono što ih čini kaloričnim su zapravo začini koji im se dodaju. Čini se da kompromis između zdravog tela i ljubavi prema grickalicama ipak može da se postigne. Zato pronađite zanimljiv film i bez brige konzumirajte kokice. Samo pazite na začine!
Koja je simbolika jabuka?
U raju su bile zabranjeno voće, u Starom Rimu glavni pokazatelj bogatog obroka i dobrog ukusa, a jedna jabuka je posredno dovela i do otkrića zakona gravitacije tako što je pala na Njutnovu glavu dok se fizičar odmarao ispod drveta.
U kineskoj kulturi jabuka se poklanjala tokom važnih susreta i mirovnih sastanaka, a tamo je nazivaju “ping” što znači i mir. Ako se nađete u Kini, poklanjanje jabuke uvek može biti lep gest sa vaše strane.
Zamenite jutarnju kafu jednom jabukom
Navika ispijanja kafe nekoliko puta dnevno nije tako dobar način da ostanete budni i odmorni. Jedna šoljica zaista znači, ali previše kofeina dovodi do privikavanja organizma na ovu supstancu i vremenom, do nesposobnosti da reguje na nju efikasno. Zato umesto kafe pojedite jabuku! Unećete u organizam prirodne šećere i vitamine, osvežićete se, a samim tim i doprineti kvalitetu namirnica koje unosite na dnevnom nivou.
Ako ste se nakon čitanja ovog teksta bar malo zamislili i zapitali šta zaista konzumiramo i kako namirnice utiču na naše telo, vreme je da u svoj život uvedete zdravije navike. Dobra vest je da ne morate uvek da se odričete onog što volite, jer postoje adekvatne alternative koje su uvek tu negde, samo ih treba istražiti.
Interesantno je da, kao što ste mogli i sami da se uverite, svaka namirnica ima neku svoju priču i zanimljivost, pa uvek možete saznati nešto novo o onome što svakodnevno unosite u svoj organizam.
Zanimljivosti o Meksiku
Po ukupnom broju stanovnika Meksiko se nalazi na jedanaestom mestu najnaseljenijih zemalja sveta.
Broj stanovnika Meksika je premašio sto miliona.Većinu stanovništva čine Mestici (30%) i Indijanci (30%) a Evropljani (10%).
Najveći grad je Meksiko Siti (18,3 miliona stanovnika).
Španski je nacionalni jezik u Meksiku.
Smatra se da su prvi ljudi na Meksičku visoravan došli pre 40.000 godina.
Predednik Republike je šef države, istovremeno i šef vlade, a takođe i vrhovni zapovednik oružanih snaga. Mandat predsednika Republike traje šest godina i ne postoji mogućnost ponovnog obnavljanja dužnosti.
Meksiko je treća zemlja po veličini u Latinskoj Americi.
Zvanični naziv Meksika je Sjedinjene Države Meksika.
Glavni grad Azteka Tenochtitlan je 1500. bio najveći grad na svijetu s oko 350,000 stanovnika. Meksiko Siti je izgrađen na ruševinama Tenochtitlana.
msksiko-siti
Prva štamparija u Severnoj Americi osnovana je u Meksiko Sitiju 1539. godine.
Nacionalni univerzitet Meksika osnovan je 1551. godine od strane Karla V iz Španije i to je najstariji univerzitet u Severnoj Amarici.
Granica između Meksiska i SAD-a je druga po veličini granica u svetu.
Meksiko je drugi, posle Brazila, po broju katoličkih vernika i rasprostranjenosti katoličke vere.
Meksiko se nalazi u najpoznatijoj zoni zemljotresa i zoni vulkana.
Meksiko je razvio prvi sistem pisanja u Americi.
Španski osvajači doneli su u Meksiko borbu bikova, što danas predstavlja nacionalni sport u Meksiku. Ipak, trenutno je fudbal pupularniji.
korida
Do 1958. godine žene nisu imale pravo glasa na predsedničkim izborima u Meksiku.
Tekila je nacionalno piće u Meksiku.
Valuta u meksiku je „peso“.
Meksiko je najveći proizvođač soli u svetu. Takođe, pored soli, nafta je glavni meksički izvoz.
Deca u Meksiku sa osnovnim obrazovanjem počinju u petoj godini života, a sa srednjim u jedanaestoj godini.
U Meksiku se nalazi najmanji vulkan na svetu visok 43 metara.
Prema Svetskoj turustučkoj organizaciji Meksiko je glavna turistička atrakcija u Latinskoj Americi i deseta najposećenija zemlja na svetu. Za tu posećenost najviše su zaslužne kulturne i prirodne lokacije koje je Unesko svrstao kao Svetsku baštinu. Najatraktivnije turističko odredište je Akapulko koje se nalazi na obali Tihog okeana, a godišnje ga poseti oko 2 000 000 turista.
Meksiko je dom veoma retke vrste zečeva koje drugačije zovu vulkan zečevi.
Najveća divlja mačka u Severnoj Americi je jaguar koji se može naći i u Južnoj meksičkoj džungli.
Čivava najmnanji pas na svetu potiče iz Meksika.
Meksiko je dom za 50 vrsta kolibrija i više vrsta pelikana.
Najgore, najgluplje i najbizarnije tetovaže na svetu
Tetoviranje predstavlja trajno unošenje mastila različitih boja u kožu uz pomoć posebno izrađenih igli. Ljudi se uglavnom tetoviraju iz estetskih, ritualnih, običajnih i društvenih razloga. Tetovaže su uglavnom izraz negog svog ličnog stava pema nekome ili nečemu. Ljudi često tetoviraju imana ili inicijale svojih najdražih osoba pa čak i njihove slike.
Postoje ljudi koji u želji da se istaknu i skrenu pažnju na sebe tetoviraju razne bizarne i neobične stvari, drugi pak naprave gršku pri izboru tatoo majstora…
Pogledajte galeriju najgorih, najglupljih i najbizarnijih tetovaža.
Fotografije najglupljih i najbizarnijih tetovaža
Da li ste znali…Šansa da vas pogodi meteor…
1. Čovek koji je izmislio telefon Alexander Graham Bell, zapravo nikada nije nazvao svoju ženu ili majku. Obe su bile gluve.
2. Kada se bacimo na čvrstu površinu, staklene i metalne kugle će odskočiti više od gumenih. To je zato jer se gumene kugle deformišu kada udare od površinu, i ponovo se vraćaju u svoj primarni oblik kada se odbijaju – zbog čega gube energiju.
3. Puž može bez spavanja 3 do 4 godine – tokom kojih ne treba hranu da bi preživeo.
4. Država s najnižim prosečnim koeficijentom inteligencije (IQ) je Ekvatorijalna Gvineja, s prosekom od 59.
5. 64% ekstremno siromašnih ljudi živi u samo 5 zemalja: Indija, Kina, Nigerija, Bangladeš i Kongo.
6. Pevačica Shakira nije primljena u školski hor jer je učitelj smatrao da ‘zvuči kao koza’.
7.Kada bi držali zlatnu ribicu u mraku, ona bi postala mnogo svetlija. A da u hrani koju jede nema boje, postala bi potpuno bela.
8. Upaljač je izumljen pre šibica.
9. Kraljevi iz šila karata predstavljaju kraljeve iz istorije: Pik – Kralj David; Tref – Aleksandar Veliki, Herc -Karlo i Karo – Julije Cezar.
10. Ukoliko se želite brzo razbuditi pojedite jabuku, ona će vas pre razbuditi za razliku od kofeina.
11. Kada je Anders Celzijus stvorio Celzijusovu skalu, ona je bila okrenuta naopako – 0 ℃ je bila tačka ključanja vode i 100 ℃ tačka smrzavanja. U godini Celzijusove smrti, Carolus Linnaeus je obrnuo skalu kao što je danas.
12. Glumac Bruce Lee je bio toliko brz da su morali usporavati snimak kako bi se videli njegovi pokreti. Obično, u borbenim filmovima snimak se ubrzava.
13. 111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321
14. Šanse da nas pogodi meteor vrlo male, ali to se ipak desilo: 21. Juna 1994. godine, Jose Martin se vozio sa suprugom blizu Madrida kada je 1,4 kg težak meteor pao na vetrobransko staklo, savio volan i završio na zadnjem sjedištu. Martin je slomio prst dok je njegova supruga prošla nepovređena.
meteor
15. Lokacije najviših i najstarijih stabala na svetu se čuvaju u tajnosti, kako bi se izbegle turističke posete koje bi im mogle naštetiti.
16. Prosečno ljudsko telo u sebi sadrži 96.540 km krvnih sudova (kada bi se svi povezali u jednu ravnu liniju). Dužina Zemljinog ekvatora je oko 40.070 kilometara.
17. Zemlja u kojoj su konji brojniji od ljudi je Mongoliji.
18. Ljudi, šimpanze i delfini su jedine vrste na svetu koje imaju seksualne odnose zbog užitka.
19. Ako utrljate luk od nogu – u roku od 30 do 60 minuta ćete osetiti i njegov ukus.
20. Svaki mesec koji počne u nedelju imaće Petak 13.
Kanadski novi pasoš otkriva skrivene slike pod UV svetlom
Kanadski pasoš proglašen je za najbolji pasoš, jer ga je skoro nemoguće falsifikovati. Na stranicama novog pasoša prikazane su zabavne i šarene UV – reaktivne slike koje se mogu videti pod posebnom svetlošću.
Prelepe „tajne“ UV slike pažljivo su integrisane u delovima svake stranice i nisu vidljive pri normalnom osvetljenju. Ove slike, zajedno s biometrijskim čipom u zadnjem delu pasoša, predstavljaju sigurnosne mere kako bi se osigurao dizajn i falsifikovanje pasoša učinilo praktično nemogućim.
Putovanja sa ovakvim pasošima sigurno će biti zabavnija, naravno bez UV lampe nikako ne kretati na put.
Jednu od najlepših pesama Šabana Šaulića napisao Rade Drainac
Da li znate da je čuvena pesma, Šabana Šaulića – Kralj boema, proistekla od pesme Rada Drainca Odgovor na majčino pismo! A ako vas pesma nekrunisanog kralja narodne muzike uvek takne u srce, onda će vas orginalna verzija potpuno naježiti.
Rade Drainac rodjen je u siromašnoj seoskoj porodici Jovanovića u selu Trbunje kod Blaca 1899 godine. Na krštenju je dobio ime Radojko, koje će u 23 godini zameniti zajedno sa prezimenom Jovanović, književnim – Rade Drainac. Spada u najinteresantnije pojave u srpskoj knjoževnosti izmedju dva rata. Bio je veliki putnik, boem i avangardista. U pesmama je tvrdio da je „bandit“, zagovornik autentičnih, iskonskih i primitivnih osećanja.
Više o životu Rada Drainca, njegova biografija
ODGOVOR NA MAJČINO PISMO
Majko, ja nisam zaboravio kraj tvoje marame,
natopljen suzama
Ni stari klen uz vodenični jaz,
Mada danas kao beskućnik lutam pustim ulicama;
Majko, ja nisam zaboravio voštane tvoje obraze
i blago krilo,
Ni reči proste što mirišu na gorsku travu,
I sve mi je jasno kao da je juče bilo.
Još tebe jedino nisam oskrnavio u svom životu
propadanja.
Zato prostim jezikom tumačim sada
Koliko te volim iako si rodila u meni
Nenadmašnog pesnika i kralja stradanja.
Nisam zaboravio, majko, dom i jasla u kojima sam
se rodio,
Ni kolevku punu slame u kojoj si me uspavljivala,
Iako sam svoje srce u krčmi propio
Dok si ti tamo, pod lozom i starim tremom, o mojoj
sreći snivala.
Nisam zaboravio, majko, ni kad su me pljuvali
ni kad su me veličali,
Iako su u gradu opoganili reči moje,
Ja ljubim tvoje žuljevite dlanove koje imaju svi
poniženi i mali,
Pa ako sam sve prokockao
Majko, sačuvao sam komadić neokaljanog srca
za dlanove tvoje.
Verzija Šabana Šaulića i jedna od najleših balada:
Poreklo novca – od trampe do novca
Danas je osnovno sredstvo plaćanja – novac. Međutim, nekada to nije bio slučaj. Umesto novca služila je – trampa (zamena jedne robe za drugu). Kroz istoriju, ljudi su koristili razne oblike novca, a neki od najpopularnijih su bili sapun, kakao, žitarice, životinjska koža, perje, čaj, duvan itd… Evo kako je to bilo:
Kako je funkcionisala trgovina pre pojave novca
Kad novac još nije postojao, vrednost robe izračunavana je pomoću životinjskih koža, riba, žita itd.
U starom Rimu plaćalo se stokom, najčešće volovima. Kasnije, su se pojavile ploče od bakra sa likom vola, koje su vredele koliko i jedan vo. Smatra se da je prvi novac iskovan u Libiji, u sedmom veku pre n. e.
Kao novac služilo je i oružje, alatke i plemeniti metali: 1. kineska helebarda, 2. kineski nož, 3. prsten iz plemena Zula, 4. Gvozdeno koplje iz Kameruna, 5. srebrna pločica iz Kine, 6. bakarni krstić iz plemena Balabu u Africi.
U severnoj Africi umesto novca služila je – so, u centralnoj Africi – kakao, duvan u Virdžiniji (Amerika).
Na nekim ostrvima Pacifika, „novac“ je bilo ogromno kamenje: onaj ko je posedovao ovakvo kamenje smatrao se bogatim. Zanimljivo je da je poneki primerak tog „novca“ imao u prečniku oko četiri metra, a težina mu je bila i do nekoliko tona.
Kada je sve počelo: najstariji tragovi
U državi Inka u Južnoj Americi postojao je novac od zlata vrlo neobičnog oblika (u obliku različitih figura).
Oko 268. godine pre n. e. stari Rimljani uveli su u upotrebu novac od bakra, a kasnije i od srebra.
Prva novčanica u papirnom obliku pojavila se u Kini, a štampana je pre otprilike 1400 godina.
Kako bi izbegli napade pljačkaša vitezovi koji su živeli u srednjev veku sa sobom nikada nisu nosili nikakve dragocenosti već su svoje račune izmirivali pomoću posebnih prstenova. Kada bi na primer neki vitez želeo da plati račun u nekoj srednjovekovnoj gostionici dovoljno je bilo da ostavi otisak svoj prstenom na parčetu papira. Gostioničar bi kasnije odneo taj papir u dvorac kako bi za njega dobio novac.
U svetu danas postoji više od 170 različitih valuta.
Najskuplji filmovi ikada snimljeni: Top 5 filmova sa najvećim budžetom u istoriji
Tokom godina filmovi su razmazili svoju publiku, koja je postala zahtevnija, pa danas često važi pravilo – što bolja tehnologija, to bolji film. Da bi gledaocu pružili maksimalno uzbuđenje koje on očekuje od jednog modernog filma i zadovoljili sve kriterijume probirljive publike, producenti ulažu puno novca. Bilo je mnogo filmova sa ogromnim budžetima, milioni i milioni dolara… Nekima se višestruko vratilo, ali bilo je i onih koji su manje zaradili nego što su koštali.
A koji su to filmovi na čije snimanje je potrošeno najviše para? Ako ste zaljubljenik u pokretne slike i ako volite da gledate filmove, odgovor na ovo pitanje će vas sigurno zanimati. Lista top 5 najskupljih filmova ikada snimljenih izgleda ovako:
#5. Spajdermen 3 (2007)– 258 miliona dolara
Marvelovi stripovi su već izvesno vreme u fokusu filmskih producenata. Iz godine u godinu snima se sve više filmova čiji su glavni junaci Marvelovi super heroji i u njihovo snimanje se ulažu ogromne pare. Među Marvelovim junacima koji su oživeli na velikom platnu je i Spajdermen.
Još pre nego što je snimljen prvi igrani film o Spajdermenu, filmskim producentima je bilo jasno da će poznati strip heroj osvojiti filmsku publiku.
Svaki od filmova o Spajdermenu postigao je veliki uspeh. Publika je bila impresionirana, što i nije neko iznenađenje ako se uzme u obzir sjajna grafika, po kojoj je serijal o Spajdermenu postao prepoznaljiv. Budžet za snimanje trećeg dela iznosio je 258 milona dolara, a ostvarena je zarada od čak 890.871.626 dolara.
#4. Zlatokosa (2010) – 260 miliona dolara
Diznijevi filmovi su uvek punili bioskope, a tako je bilo i sa Zlatokosom, animiranim filmom iz 2010. godine. Filmska adaptacija o dugokosoj princezi Rapunzel, bazirana na priči uz koju su odrastale generacije, snimljena je sa budžetom od 260 miliona dolara, što je čini četvrtim najskupljim filmom svih vremena. Međutim, investicija je bila itekako isplativa, jer je crtać doživeo veliku popularnost kod dece svih uzrasta, i svojim producentima doneo zaradu od ukupno 591,8 miliona dolara.
#3. Džon Karter (2012) – 263,7 miliona dolara
Džon Karter je treći najskuplji film ikada snimljen, ali to nije bio film za svakog, zbog specifične priče. Na kraju je jedva uspeo da pokrije troškove snimanja. Koštao je 263,7 milona, a ukupna zarada iznosila je 284,1 milion dolara.
#2. Pirati sa Kariba 3: Na kraju sveta (2007) – 300 miliona dolara
Filmovi iz serijala Pirati sa Kariba ne samo da su izuzetno popularni, već spadaju i u najskuplje filmske projetke. Treći i četvrti deo Pirata zauzimaju prva dva mesta na listi najskupljih filmova ikada snimljenih. Džek Sperou, u maestralnoj interpretaciji Džoni Depa, jedan je od najupečatljivijih junaka u istoriji kinematografije. Snimanje trećeg dela serijala pod nazivom „Na kraju sveta“, koštalo je 300 miliona dolara, a zarada je bila impresivna: 963,4 miliona dolara. Svako ko odgleda film i vidi sve te scene, shvatiće zašto je u njega uložen toliki novac. I očigledno se višestruko isplatilo.
#1. Pirati sa Kariba 4: Na čudnijim plimama (2011) – 378,5 miliona dolara
I evo nas kod broja jedan među filmovima sa najvećim budžetom. To je četvrti nastavak franšize „Pirati sa Kariba“. Film „Na čudnijim plimama“ snimljen je sa budžetom od 378,5 miliona dolara. Setovi, filmske zvezde, pažljivo dizajnirani kostimi, autentični gusarski brodovi, grafika, a da i ne pominjemo skupe reklame koje su plasirane u medijima da bi promovisale ovaj fantastični film.
Različiti proizvodi i predmeti, video igra Pirati sa Kariba, dečje igračke sa likovima junaka filma, privesci, i mnoštvo drugih suvenira, prodaju se i danas širom sveta i zarađuju novac van bioskopskih dvorana. Do danas, film je zaradio 1,046 milijardi dolara, što predstavlja neverovatnu cifru koja će se teško dostići.
Anegdote o velikanima (Nikola Tesla, Pikaso, Branko Ćopić, Aristotel…)
I veliki umovi koji su ostavili neizbrisiv trag na ovom svetu, često su se nalazili u zanimljivim i duhovitim situacijama, neke od njih vam prenosimo u ovom tekstu. Pročitajte anegdote o Nikoli Tesli, o Pikasu, Ćopiću i mnogim drugim velikanima, domaćim i svetskim…
Kako ostaviti kafu
Naš, najveći naučnik i pronalazač Nikola Tesla je dobar deo svog života ispijao ogromne količine kafe, a onda je jednoga dana odlučio da se okane štetne navike. Već posle prvih nekoliko nedelja uzdržavanja shvatio je da je oduvek čeznuo ne za ukusom nego za mirisom kafe. Pošto je to utvrdio, dalje je sve išlo mnogo lakše.
Otada je, kad god bi ušao u restoran, uz jelo naručivao i svoj omiljeni napitak, s tim što mu on više nije služio za piće nego zato da bi se s vremena na vreme nadnosio nad njega i punim plućima udisao omiljenu aromu. Godinama je Tesla ponavljao ovaj ritual i godinama podnosio ljubopitljive poglede kelnera sve dok jednog dana nije najzad ustanovio da može sasvim lepo da živi čak i bez mirisa kafe.
Od Pikasa bilo šta da je dobro se prodaje
Jedan od najčuvenijih slikara 20. veka Pablo Pikaso u svom tek kupljenom zamku zatekao je lopova na delu. Nezvani gost je uspeo da pobegne, a Pikaso je izjavio policiji kako može, po sećanju, da skicira njegov lik.
Provalnik nikada nije uhvaćen, ali je zato, policajac prodao Pikasov crtež za šest stotina ondašnjih dolara.
Preokreni se, Matise
Godine 1961. slika francuskog modernog umetnika Anrija Matisa (1869-1954) visila je 47 dana na zidu Njujorškog muzeja moderne umetnosti pre nego što je primećeno da je postavljena naopačke.
Poznanstvo sa ježom
U kući je Branko Ćopić kao mali unosio razne životinje, a posebno je imao „pik“ na žabe, ježeve i kornjače. Kada je jednom prilikom u strnjici uhvatio ježa, sakrio ga je u varićak (drveni sud za presipanje žita) i lepo spustio poklopac.
Noću se jež nekako iskobeljao iz tamnice i počeo da šeta po kući. U jednom trenutku su se u štali uznemirila goveda, pa je njegov stric, bos ustao iz postelje da vidi šta se to dešava sa stokom. Žureći u mraku, onako bunovan, raspalio je nogom o ježa i zaurlao iz sveg glasa:
„- Joj, šta je ovo?!“
Sagne se da opipa nogu, pa se ubode i u ruku. Odmah je znao ko je krivac, pa je dohvatio vunenu čarapu uhvato ježa i gurnuo ga Branku pod pokrivač.
„- Eto ti, brate, miljenika. Tu mu je pravo mjesto!“
Opklada
Mocart
Volfgang Amadeus Mocart je bio vrlo vesele naravi. Jednom prilikom se opkladio da može da odsvira na klaviru akord koji niko drugi ne ume. Napisao je akord na taj način da leva i desna ruka na velikoj udaljenosti moraju uhvatiti čevoroglasni akord, dok je u sredini stajala jedna usamljena nota.
Uviđajući nemogućnost izvođenja takvog akorda, prisutni su pristali na opkladu.
Mocart je zatim otrčao do klavira i obema rukama udario akord a usamljeni ton u sredini klavijature udario nosem. Na taj način je dobio opkladu.
U odsustvu
Jednom priliko je Aristotelu jedan poznanik skenuo pažnju da ima prijatelje koji ga iza njegovih ledja ogovaraju i kako o njemu govore loše stvari. Aristotel je na to odgovorio:
– To što me klevetaju u mom odsustvu, ništa me ne boli. U mom odsustvu mogu me i izudarati.
Prijateljsko ćaskanje
Vinston Čerčil je bio pozvan kod prijatelja na večeru. Posle žustre političke rasprave između gosta i domačina, sva usplahirena domaćica nije uspela da se uzdrži a da se oštrim rečima ne obrati gostu:
– Gospodine, da sam ja Vaša supruga sipala bih Vam otrov u taj čaj!
– Gospođo, da sam ja Vaš suprug, ja bih taj čaj i popio.
Zanimljivosti o jajetu: Priča o običnom jajetu nije baš obična
Da bi snela jaje ptica se izuzetno napreže, povećava joj se telesna temperatura, a jaki bolovi izazivaju grozničavo stanje. Jaje se stvara u jajniku i jajovodu ptica u toku 24 ili 25 časova. U prva četiri časa žumance se zaodene belancetom, za sledećih pet časova nabubri od vode i minerala, a u poslednji 15-16 časova se kalcifikuje ljuska.
Formule za jaja
Jaja ptica predstavljaju savršeno preciznu, funkcionalnu celinu koja je najznačajnija zbog koncentrovanih supstanci iz kojih može da nastane novi život. Čovek koristi jaja obilato u svojoj ishrani, u medicin, i drugim naukama, a privuklo je pažnju čak i matematičara. Englez T.K. Karter sastavio je formulu po kojoj se precizno izračunava površina i obim jajeta, bez obzira na njegov nepravilan i promenljiv oblik.
Oblik jaja daju mišići jajovoda koji svojim naizmeničnim stezanjem formiraju konačni oblik jaja. Međutim u formiranju oblika jajeta mora da učestvuju i neki tananiji osećaji, jer kako inače protumačiti pojavu da ptice koje se gnezde na stenama i drugim vetrovitim mestima oblikuju jaja tako, da ona što bolje odolevaju jakim udarima vetra.
Idealna ambalaža
Prosečna težina jajeta iznosi 5 grama, od čega 2 grama čini kalcijum, tj. ljuska jajeta. Da bi se kalcifikovala ljuska samo jednog kokošjeg jajeta potrebno je da koka u krvi ima 125 miligrama kalcijuma na sat. S obzirom da se prosečno u njenoj cirkulaciji nalazi samo 25 miligrama, ona, kao i ostale pticemora dobro da ekonomiše sa raspoloživim količinama. Zbog toga, one najčešće pojedu ljusku iz koje se ispililo ptiče, pa ova činjenica ide u prilog onima koji tvrde da ljuska od jajeta predstavlja idealnu ambalažu.
Period inkubacije, ili ti vreme koje je potrebno da od jajeta postane ptica, varira od vrste do vrste i ono iznosi od 11-80 dana. Za to vreme ženke i mužjaci brinu da vlažnost i temperatura u gnazdu budu ujednačeni.
Jaja dišu
A dok roditelji brinu o temperaturi i vlažnosti u gnezdu, jada dišu kroz svoje čvrste ljušture. Ovo je zbog toga što kristali kalcijuma nisu tesno priljubljeni jedan uz drugi, već čine sitne i mnogobrojne pore. Njihov broj se razlikuje od vrste do vrste.
Kokošje jaje ima 12.400 pora, a njihov broj zavisi od klimatskih uslova i dužine perioda inkubacije. Svako jaje, bez obzira na vrstu ptica ili oblik u toku inkubacije izgubi i to 15% od svoje prvobitne težine. Pa tako ako je period inkubacije duži – manji je broj pora i obrnuto.
Zanimljivosti o jajetu
Zanimljivosti o jajetu
Najveća jaja na svetu nose nojevi, jaje noja može biti teško i do 1,8 kilograma.
Najmanje je jaje kolibrija i iznosi svega 300 miligrama.
Najveće ptičje jaje težilo je 9 kilograma, a nosila ga je jedna izumrela vrsta ptice sa Madagaskara.
Aristotel je tvrdio da iz zašiljenih jaja nastaju mužjaci a da se ženke ispile iz oblijih primeraka.
Sve vrste ptica za vreme ležanja na jajima u gnezdu, održavaju istu vlažnost, bez obzira na različite klimatske i druge razlike.
Kokošja jaja su najrasprostranjeniji prehrambeni proiznod na svetu.
Čovek je jeo ptičja jaja još u praistorijko doba.
U Kini su se kokoške gajile najmanje pre 3500 godina.
Zanimljivosti o lenjivcu: zašto su tako spori ovi makazoruki sisari
U prašumama tropskog pojasa južne i centralne Amerike, u Venecueli, Gvajani, Francuskoj Gajani, Surinamu i u severnom Brazilu, na području okruženom rekama Orinoko, Amazon i Negro, živi Bradypus tridactylus, najpoznatija vrsta lenjivca. Iako svaki lenjivac ima 5 prstiju, ove neobične životinje se dele na tzv. dvoprste i troprste, prema broju prstiju iz kojih rastu kandže. Zbog njegove usporenosti u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, kao i zbog činjenice da dnevno prespava od 15-20 sati, lenjivac je životinja kojoj verovatno najbolje pristaje ime u čitavom životinjskom svetu. A zašto je ova životinja toliko lenja i spora? To ćete saznati ako pročitate nastavak teksta i zanimljivosti o lenjivcu.
Fizičke osobine lenjivca
Dužina Bradypus tridactylus je između 56 i 60 cm, ako se računa bez repa koji ima dužinu 6-7 cm. Teški su između 3,5 do 4,5 kilograma. Lenjivci imaju malu okruglastu glavu, koja zbog izduženog vrata i čak 9 pršljenova može da se okrene za 180 stepeni. Upravo zbog broja pršljenova, oni su izuzetno gipki i savitljivi. Mogu da vise na jednoj ruci i nozi i da se istovremeno okreću u krug tako da se čini kao da im zglobovi prave krug od 360 stepeni. Prednji udovi lenjivca su znatno duži od zadnjih.
Lenjivci imaju gusto, oštro krzno, a u odnosu na ostale sisare razlikuju se po tome što im se razdeljak nalazi na leđima, a ne na grudima, kao što je to slučaj kod ostalih sisara. Njihova duga dlaka raste ovako jer na taj način štiti lenjivce od kiše, odnosno omogućava da se kiša lakše sliva dok životinja visi na drvetu okrenut leđima prema zemlji.
Radi kamuflaže, koja je jako bitna za njihov opstanak, obzirom na njihovu sporost, dlaka lenjivaca ima sivo-žutu boju, a na gornjem sloju krzna nalaze se zelenkaste alge. Zahvaljujući takvom krznu, lenjivci su gotovo neprimetni na drveću i više podsećaju na neku veliku izraslinu na stablu nego na životinju.
Još jedna čudna osobina lenjivaca je njihova nestabilna telesna temperatura, koja je posledica slabog energetskog učinka hrane koju jedu lenjivci. Temeparatura njihovog tela neprestano varira i kreće se u rasponu od 24 do 33 stepena, što je znatno niže u poređenju sa svim ostalim sisarima. To je razlog zašto se lenjivci često ponašaju poput gmizavaca. Naime, da bi povećali temperaturu tela, oni se penju na mesto na drvetu koje je direktno izloženo suncu, a kada žele da snize temperaturu, silaze na niže grane gde je hladovina.
Zašto su lenjivci tako spori?
Lenjivac većinu svog vremena provodi spavajući, stručnjaci kažu i do 20 sati dnevno. Dok spavaju zauzimaju mesto gde se račvaju grane i u njega se sklupčaju. Svaki pokret lenjivca je neverovatno spor. Kada želi da se pomeri, on to čini lagano, glavom okrenutom prema zemlji, a dok se kreće koristi svoje kandže kojima se pridržava za drveće. Ipak, na drveću su lenjivci daleko spretniji nego kada siđu na tlo. Istraživači su izračunali da je jednom prosečnom lenjivcu potrebno 30 dana da pređe razdaljinu od samo jednog kilometra.
foto: pixabay.com
foto: pixabay.com
Ima više razloga zašto su lenjivci tako spori. Pre svega, oni imaju veoma neusklađeno telo. Njihovi prednji udovi su značajno duži od zadnjih, zbog čega su veoma trapavi na zemlji. Srce ovih sisara je izuzetno malo i nerazvijeno u odnosu na veličinu tela, zbog čega bi svaki veći napor bio poguban za lenjivce. Zato im je potrebno i 15-20 sati sna.
Obzirom da se bolje kreću na drveću, lenjivci retko kada silaze na zemlju. To se dešava kada žele da promene lokaciju (drvo) i kada vrše veliku nuždu, što je na svakih 7 dana, a ako imaju mogućnost za to, nuždu obavljaju u vodi. Interesantna je činjenica da su, bez obzira što se izuzetno sporo kreću po zemlji, lenjivci jako dobri plivači.
Koliko dugo žive lenjivci i kako se razmnožavaju?
Životni vek lenjivaca zavisi od uslova u kojima žive. U prirodi lenjivci prosečno žive 12 godina, dok u optimalnim uslovima koji im se obezbeđuju u ljudskom zatočeništvu, uz medicinsku i svaku drugu negu, mogu da dožive i više od 30 godina.
Razmnožavaju se tokom čitave godine, a najčešće posle kišne sezone. Ženka nosi jedno mladunče 5-6 meseci, a nakon rađanja mali lenjivci provedu uz majku 8-9 meseci pre nego što počnu samostalno da brinu o sebi. Lenjivci doživljavaju punu seksualnu zrelost u sedmoj godinu života.
Kako je lenjivac tako spor uspeo da preživi do današnjih dana?
Deluje skoro neverovatno da jedno ovakvo biće, potpuno tromo i usporeno, sa slabo razvijenim čulima, može da preživi u uslovima divljine tropskih šuma. Međutim, upravo su prašume u tropskom pojasu Amerike veoma povoljno stanište za njih. Tamo je tokom čitave godine temperatura vazduha stabilna i nema većih odstupanja. Pored toga, gusto drveće sa lijanama i drugim parazitskim biljkama omogućava im lakše kretanje i parenje, a hrane (lišća) ima u izobilju, i to bukvalno na dohvat ruke. Najzad, lenjivac nema mnogo prirodnih neprijatelja; napadaju ga, ali veoma retko, orlovi, jaguari i anakonde. Ustvari, najveći neprijatelj ovog neobičnog sisara su ljudi koji krče šume, što je, na žalost, sve češća pojava.
Zagonetke ljudskog organizma: zašto nam curi nos, krče creva, zašto se znoje dlanovi…
Iako je napedak medicinske nauke poslednjih decenija više nego očigledan, što je doprinelo otkrivanju mnogih pojava vezanih za zdravlje čoveka, a i lakšem lečenju mnogih bolesti, ipak, ljudsko telo i promene koje se dešavaju u njemu i danas nisu potpuno istraženi. Sa druge strane, uzrok mnogih čestih pojava koje su tipične u određenim situacijama, a koje nisu tako opasne po zdravlje, je otkriven, pa tako danas sa sigrunošću možemo da kažemo zašto nam curi nos, zašto nam krče crevna, zbog čega nam crveni lice, ili se znoje dlanovi. Sve ovo su nekada bile velike zagonetke ljudskog organizma, ali nauka danas ima jasno objašnjenje za njih. Pa da krenemo redom. ..
Zašto nam curi nos
Kod zdravog čoveka, u nozdrvama se proizvodi oko litar sluzi tokom 24 sata, a ta sluz ima zadatak da spreči uzročnike raznih zaraznih oboljenja da uđu u naš organizma kroz nosnu šupljinu. Hladan vazduh nadražuje cilije u unutrašnjosti nosa. Pri normalnoj temperaturi cilije teraju sluz da se sliva niz grlo, ali tokom hladnih zimskih dana one prestaju sa radom, zbog čega sluz izlazi kroz nozdrve. Međutim, nos nam tada nije zapušen.
Kada nam je zapušen nos, to je obično posledica prehlade, pri čemu do zapušenja dolazi zbog otečenosti uzrokovne zarazom, a ne zbog povišenog lučenja sluzi. Pri alergijskim reakcijama, efekat je sličan: kijanje i curenje iz nosa sprečavaju da nepoželjne supstance dopru u naša pluća.
Nos kod čoveka curi i onda kada jedemo neku jako začinjenu, ljutu hranu. U tom slučaju, curenje izaziva supstanca kaspaicin, koja se nalazi u ljutim papričicama i nekim drugim „ljutim“ začinskim biljkama. Kaspaicin deluje kao neka vrsta prirodnih kapi za nos.
Zašto nam krče creva
Mada mnogi tako misle, krčanje koje često možemo da čujemo iz naših stomaka ne nastaje zbog toga što smo gladni, i ne dolazi iz želuca. Krčanje ustvari nastaje u tankom crevu. Stomačni mišići se aktiviraju prilikom varenja hrane i deluju tako što sabijaju sve što pojedemo i popijemo. Tako dolazi do isparavanja gasova iz hrane u našim organima za varenje, koji prolaze kroz tečnost i stvaraju zvukove slične bućkanju. Ako je pri tome želudac prazan, on bukvalno predstavlja rezonantnu kutiju kroz koju prolazi zvuk koji mi čujemo kao krčanje.
Zašto nam se znoje dlanovi
Osećaj straha i uznemirenosti podstiču rad amigdale, dela mozga zaduženog za osećanja. Zatim se pokreću nervne ćelije u donjoj regiji mozga i u području kičmene moždine, koje dalje aktiviraju ostale organe, pre svega pluća, srce i žlezde. Obzirom da se u dlanovima i stopalima nalazi najviše znojnih žlezda (jedan dlan odraslog čoveka u proseku ima oko 40.000 znojnih žlezda), njihovo znojenje kada smo uznemireni i uplašeni predstavlja sasvim logičnu reakciju.
Zašto nam crvene obrazi kada smo postiđeni
Pri skoro svakoj neprijatnoj situaciji koja kod nas izaziva osećaj nelagodnosti, manje vrednosti ili poniženja, odnosno onda kada smo postiđeni, dolazi do jedne neobiče pojave, koja nas lako izdaje. To je crvenilo lica. A nauka kaže da je to osobina koja je bila svojstvena čovek mnogo pre evolutivnih promena, iz doba kada je većina pretnji kojima je čovek bio izložen bila fizičke prirode.
Poznato je da kada se čovek nađe u situaciji „bori se ili beži“, tačnije kada se sprema za odbranu ili za beg od neprijatelja, dolazi do velike napetosti. Stid takođe stvara napetost. Usled te napetosti, javlja se pojačano lučenje adrenalina i organizma se puni njime. Povećan nivo adrenalina podstiče naše srce da kuca brže i samim tim se preko krvi u naše mišiće transportuje veća količina kiseonika, što je dobro za organizam, ali neminovna posledica takvog stanja je osećaj vrućine. Telo pokušava znojenjem da se rashladi, a krv cirkuliše kroz kapilare na površini kože i izaziva crvenilo, koje se najviše primećuje na licu iz razloga što na ovom delu našeg tela ima puno krvnih sudova.
Zašto drhtimo kada nam je hladno
Tokom leta, na ovu neobičnu pojavu zaboravi većina ljudi. Međutim, kada krenu hladni dani svi bar nekada osetimo drhtavicu, počnemo da se tresemo od hladnoće i da nam cvokoću zubi. Pa se često pitamo zašto naš organizam reaguje ovako na hladnoću? Odgovor je veoma jednostavan.
Stručnjaci drhtavicu nastalu zbog hladnoće upoređuju sa situacijom kada se usled pojačane fizičke aktivnosti, vežbanja ili bavljenja nekim sportom zagrejemo i oznojimo. Dok obavljamo neku fizičku aktivnosti, samo jedna četvrtina energije koju mišići troše pretvara se u pokrete, dok se ostatak pretvara u toplotu. Isti mehanizam naše telo koristi i kada oseti hladnoću. Mišići počinju da se tresu i na taj način stvaraju četiri puta više toplote nego dok su mirni. Pod uslovom da temperatura nije ekstremno niska, drhtavica može da održava temperaturu našeg tela relativno dugo.
Najčudnije dijete uz pomoć kojih ćete sigurno smršati
Ove najčudnije dijete uz pomoć kojih su ljudi uspeli da izgube kilograme su veoma zahtevne, a obično su popularizovane od strane poznatih ličnosti koje su ih isprobale. Koliko god čudno zvučale, one će vam, verovali ili ne, sigurno pomoći da smršate. Tako da, ako vam je dosta tradicionalnih dijeta, nastavite da čitate dalje i saznajte koji su to najuvrnutiji načini na koje mnogi pokušavaju da se oslobode suvišnih kilograma. Samo pazite, neke od dijeta sa ove liste mogu biti opasne po zdravlje, čak i po život.
Dijeta sa namirnicama koje su siromašne kalorijama
Teorija o dijeti uz pomoć nekaloričnih namirnica zvuči jednostavno: držite se hrane koja (navodno) sadrži manje kalorija nego što telo koristi da svari tu istu hranu i izgubićete na težini. Prema izumiteljima ove dijete, hrana kao što je celer, zelena salata, krastavac, jabuke, narandže, grejpfrut, jagode, limun ili repa, obzirom da predstavlja niskokalorične namirnice, savršena je za ovu dijetu. Pošto sve nabrojane namirnice sadrže manje kalorija nego što telo troši da bi ih svarilo, sasvim je logično da je to dijeta koja pomaže ljudima koji žele da smršaju.
Iako ideja o negativnim kalorijama zvuči čudno, nekoliko naučnih studija je potvrdilo teoriju o negativnim kalorijama. Ako se vaša trpeza sastoji isključivo od voća i povrća, koje je nutritivno bogato hranjivim materijama, ali ne i kalorijama, to je onda odličan način da se izgubi na težini.
Dijeta jajima i slatkišima
Diejta uz pomoć jaja i slatkiša ne samo da zvuči duhovito, već je i jako upadljiva zbog činjenice da vas ohrabruje da koristite slatkiše, kekseve, kolače, torte, palačinke… doduše, samo za doručak. Prema jednoj studiji iz 2012. godine, ispitanici koji su jeli jedan sladak doručak izgubili su više na težini u roku od 32 nedelje od onih koji to nisu radili.
Dijeta podržava one koji se usude da u toku prvog obroka u danu pojedu slatkiš jer će kasnije telo lučiti serotonin, što dovodi do toga da konzumenti budu srećniji tokom dana i imaju manju potrebu za slatkišima.
Dijeta sa pivom i kobasicama
Mnoge dijete se svode na ograničen unos kalorija, naročito onih koje unosimo preko alkohola i masnog prerađenog mesa. Ali ne i dijeta sa pivom i kobasicama! Ako mislite da je ova dijeta neki trik i da se samo tako zove, grašite. Dijeta sa pivom i kobasicama je baš onakva kako i zvuči. Oni koji se pridržavaju ove dijete, konzumiraju visokokalorične kobasice, ponekad uz dodatak bibera, crnog luka ili senfa, ali obavezno uz kriglu piva. Kobasice sa visokim sadržajem proteina vas čine sitim i daju vam energiju, dok pivo ubrzava vaš metabolizam.
Ali kao i u svemu drugom u životu, umerenost je ključ. U ovoj neobičnoj priči, jedan stanovnik Arizone je izgubio skoro 20 kg za samo 30 dana uz pomoć dijete sa pivom i kobasicama, a ujedno je i uživao. On je jeo isljučivo kobasice i pio samo pivo, ali nikada u tolikoj količini preko koje bi u organizam uneo više od 1.500 kalorija na dan. Na taj način je uspeo da uzrokuje manjak kalorija što je za rezultat imalo gubljenje težine. Iako ovo dijeta zvuči čudno, i deluje potpuno neverovatno da vam može pomoći da smršate, ustvari svaka dijeta koja uključuje pivo i kobasice u bukvalno svakom obroku, a koja vas ograničava na 1.500 kalorija dnevno, odličan je način da se oslobodite viška kilograma.
Dijeta uz pomoć hrane za bebe
Ova holivudska dijeta omiljena je za glumicu Ris Viderspun koja u svojoj ishrani koristi male porcije bebi hrane. U ovoj dijeti konzumenti zamenjuju sva tri obroka hranom iz teglica za bebe. Ako vam još uvek treba šnicla, probajte veću teglu kašice za bebe sa mesom. Ako želite slatko, probajte kašicu od breskve ili jabuke.
Ova dijeta zaista funkcioniše, a preporučuje se onima koji žele da održe težinu. Sadrži voće i povrće, bez aditiva je, plus što dečija hrana prolazi višestruku kontrolu. Sadrži sve elemente klasične dijete koja ispunjava standarde u pogledu kalorija i zrdavstvene ispravnosti i bezbedna je za upotrebu.
Detoks dijeta sa limunom – oprez, može biti opasno po zdravlje!
Bijons je nekada koristila ovo dijetu kako bi izgubila 20 kilograma za 14 dana. Detoks dijeta sa limunom ima za cilj da ubrza metabolizam, podstakne cirkulaciju i da oslobodi telo bilo kakvih toksina i na taj način pomogne da izgubite na težini u kratkom vremenskom periodu. I zaista, to je prilično jednostavna dijeta. Samo prestanite da jedete i umesto hrane konzumirajte mešavinu vode, limunovog soka, bibera i čistog javorovog sirupa. Jedno je sigurno: ova kombinacija zvuči ukusno!
Detoks dijeta sa limunom je u suštini brza dijeta koja može trajati jednu ili dve nedelje. Međutim, čak i u tako kratkom vremenskom razdoblju može dođi do nekih prilično zastrašujućih neželjenih efekata, kao što su problemi sa tiroidnom žlezdom, dijabetesom ili bubrezima.
Dijeta konzumiranjem vate (Coton Ball dijeta) – nikad, ali nikad ne primenjujte ovu dijetu!
Želite da se osećate sito bez konzumiranja hrane? Upravo to je ideja ove, najblaže rečeno, uvrnute dijete, koja podrazumeva kozumiranje kuglica od pamučne vate umesto prave hrane. Umesto da jedu pravu hranu, pobornici ove dijete mešaju pamučnu vatu u sok od pomorandže ili u običnu vodu i gutaju je kao istinsku hranu. Vlažni pamučni komadi vate, prosečno 5 komada po obroku, čine da se osećate sito i smanjuju apetit.
Najbolji deo? Pamučna vata ima tačno nula kalorija i nema nikakvih masnoća u svom sastavu. Coton ball dijeta, koja je prvih godina ove decenije bila jako popularna među tinejdžerkama iz SAD, ima efekta upravo zato što se ne unose kalorije i sigurno ćete od nje smršati. Međutim, ona je itekako opasna po zdravlje, izaziva prilično opasne probavne smetnje i poremećaje u funkcionisanju digestivnog trakta koji mogu dovesti čak i do fatalnog ishoda.
Bredarijanska dijeta (Dijeta sunčevim zracima) – ugrožava zdravlje!
Delom dijeta a delom pseudonauka, bredarijanizam (breathiarianism) je teorija da hrana i voda nisu ključni za preživljavanje, i da je moguće živeti od sunčeve svetlosti. Nešto slično solarnim panelima. Glumica Mišel Fajfer jednom prilikom je priznala da je kao mlađa bila sledbenica kulta koji praktikuje ovu dijetu, sličnu dijeti koju je primenjivala Madona a koja je podrazumevala gutanje vazduha umesto hrane.
U stvarnosti, gladovanje će svakako dovesti do toga da smršate, čak i bez poštovanja bilo kakvog kulta. Ali isto tako može i da ugrozi život ili da izazove teška oboljenja poput anoreksije. Zabeleženo je puno slučajeva sa smrtnim ishodom ljudi koji su gladovali.
Zanimljive činjenice o Bitcoinu
Misteriozni „novac interneta“ Bitcoin, kako ga često nazivaju, je proteklih godina postao svetski popularan i danas se smatra neprikosnovenim kraljem kriptovaluta.
Iako postoji sve više ljudi koji aktivno koriste Bitcoin u investicione svrhe, kao i za dnevne transakcije, još uvek je veliki broj i onih koji su prilično sumnjičavi prema Bitcoin-u, i nemaju nameru da investiraju u kriptovalute. Međutim, oni tek treba da shvate moć kriptovaluta!
Osnovni razlog zašto ljudi ne žele da koriste Bitcoin je taj što nisu dovoljno informisani. Ovaj tekst je napisan sa ciljem da kroz zanimljive činjenice o Bitcoin-u pokuša da razbije skepticizam svih nedovoljno upućenih i pomogne im da shvate Bitcoin kao odličnu priliku za investiranje, koja stoji rame uz rame sa drugim efikasnim načinima internet zarade.
#1 Satoshi Nakamoto, izumitelj Bitcoina je i danas anonimus
Tvorac Bitcoina je još uvek nepoznat. Od osnivanja Bitcoin-a 2009. godine, bilo je brojnih nagađanja ko je zapravo začetnik danas najpoznatije kriptovalute. Osoba ili grupa ljudi pod pseudonimom Satoshi Nakamoto je napravila prvi Bitcoin za koji je javnost saznala. Identitet i dan danas nije otkriven.
Postoje brojna nagađanja o identitetu Satošija Nakamote. Neki su čak u javnost izlazili sa idejom da su velike kompanije Samsung, Toshiba, Nakamichi i Motorola zajedno stvorile Bitcion i da je naziv tvorca u stvari skraćenica izvedena iz naziva ovih kompanija:
Satoshi = (Sa)msung i (Toshi)ba
Nakamoto = (Naka)michi i (Moto)
Usred ove konfuzije o tvorcu BItcoina, pojaviljivali su se i neki ljudi koji su se lažno predstavljali kao izumitelji Bitcoina. Jedan od njih je i Craig Wright, australijski preduzetnik, koji je u maju 2016. godine tvrdio da je on stvori Bitcoin. Međutim, kasnije se ispostavilo da je ovaj momak samo još jedan prevarant.
On je sa svojim partnerom pokušao da prevari javnost, a sve sa ciljem da uveća vrednost lažne verzije Bitcoin-a zvanog Bitcoin cash. To mu je u početku polazilo za rukom i uspeo je da prevari puno nevinih klijenata koji su izgubili svoj teško stečeni novac. Međutim, u laži su kratke noge, tako da je prevara ovog Australijanca na kraju razotkrivena.
Nepoznanica oko porekla Bitcoina je dovela i do raznih neosnovanih tvrdnji, poput one da je „Bitcoin Poncijeva prevara (piramidalna vrsta prevare)“. Ipak, čak i sve ove lažne glasine nisu uspele da stopiraju rast Bitcoina i njegov dominantan položaj na današnjem tržištu kruptovaluta.
#2 Prvi proizvod koji je plaćen Bitcoinima bila je pizza
Da li znate zašto se 22. maj slavi kao Bitcoin pizza day? Ovaj dan obeležavaju pizzerije širom sveta nudeći svojim mušterijama popuste za kupovinu pizze Bitcoinom. Evo o čemu je reč.
U početku, kada su ljudi tek krenuli sa rudarenjem Bitcoina, ova kriptovaluta je bila gotovo „bezvredna“ – tačnije cena jednog Bitcoina je iznosila tek nekoliko centi. Tako je bilo sve do 22. maja 2010. godine kada je prvi put u istoriji neko nešto kupio i platio Bitcoin-ima.
Na ovaj datum, Bitcoin je prvi put upotrebljen za kupovinu, a ta kupovina, ispostaviće se kasnije, predstavlja veliki događaj i prekretnicu u istoriji kriptovaluta. Utoliko više ako se uzme u obzir činjenica da tada niko nije želeo da prihvati Bitcoin kao sredstvo plaćanja robe i usluga. Tog 22. maja 2010. godine, Laslo Hanyecz, programer iz Floride, je kupio dve pice iz picerije Papa Johns Pizzas i platio za njih 10,000 Bitcoin-a. To je bila prva dokumentovana, zvanična kupovina robe korišćenjem Bitcoin.
U to vreme, 10.000 Bitcoina je imalo vrednost svega 41 dolar. U vreme pisanja ovog članka, jedan Bitcoin vredi 6.380 dolara, što će reći da 10.000 Bitcoin-a ima vrednost od koje vam se može zavrteti u glavi: 63,8 miliona dolara. Basnoslovna cena za dve pizze! Nadamo se da su bar bile ukusne.
#3 Šta možete kupiti danas Bitcoin-om?
Danas oni koji poseduju Bitcoin-e mogu da koriste ovu kriptovalutu da kupe skoro sve što požele. U stvari, lakše je da napravimo spisak stvari koje se Bitcoinom ne mogu kupiti.
Sve je krenulo u pozitivno smeru od 2014, godine. Tog 09. januara 2014. godine Overstock.com Inc, jedna do najpoznatijih online prodavnica u Americi, posle pregovora sa Coinbase-om prihvata Bitcoin kao sredstvo plaćanja za porudžbenice koje su napravljene na njihovom sajtu. Već prvog dana ukupna prodaja je porasla za neverovatnih 4,33%. Tokom 22 sata od prihvatanja Bitcoina, Overstock.com je primio više od 800 narudžbina ukupne vrednosti 126.000 američkih dolara.
Overstock.com je samo jedna u nizu velikih kompanija koje su u današnje vreme prihvatile plaćanje kriptovalutama.
Pored ostalih, Microsoft Corporation, jedna od najmoćnijih svetskih korporacija, je prihvatila Bitcoine kao sredstvo plaćanja za download-ovani sadržaj iz svog X-boxa i windows shopa, ali ne i za kupovinu robe iz svoje online prodavnice.
#4 Ako izgubite vašu privatnu šifru (ključ) za Bitcoin, zauvek gubite i vaše Bitcoine
Novembra 2013. godine James Howells, IT stručnjak iz Njuporta, Velika Britanija, igrom slučaja ostao je bez svojih 7.500 Bitcoina. Dok je kod kuće uređivao svoj radni sto pripremajući se za selidbu, James je bacio hard disk pokvarenog laptopa koji je sadržao privatne šifre Bitcoin-a, koje je rudario na ovom laptopu u periodu od 2009. do 2013. godine. Pokvareni laptop je prodao preko eBay-a.
Kada je nedugo nakon toga pročitao u vestima kako je izvesni Kristoffer Koch iz Norveške zaradio bogatstvo zahvaljujući investiciji u Bitcoine vrednoj svega 27 dolara uloživši ih 2009. godine u kupovinu 5.000 Bitcoin-a, mladić iz Njuporta je shvatio šta je uradio. Ali, tada je, na žalost, već bilo kasno. James nije uspeo da pronađe svoj hard disk i zauvek je ostao bez svojih Bitcoin-a.
Ako znamo da današnja vrednost jednog Bitcoina iznosi 6.380 dolara, dolazimo do proste računice da je James Howells zbog svoje nesmotrenosti izgubio vrtoglavu sumu od 47.580.000 dolara.
Zato, svi oni koji žele da zarađuju koristeći Bitcon treba uvek da imaju na umu da bez privatne šifre (ključa), novčana sredstva će biti zauvek izgubljena i niko ih više ne može iskoristiti. Do ovog trenutka, procena je da je čak oko 25% od ukupnog broja Bitcoina izgubljeno zauvek.
#5 Ukupan broj Bicoina je samo 21 milion
Da li ste znali da je broj Bitcoin-a limitiran? Ogranićenje iznosi 21 milion Bitcoin-a. Procena je da je do danas izrudareno oko 16,3 miliona Bitcoina koji se koriste za razmenu i trgovinu, a da će poslednji Bitcoin biti izrudaren 2.140. godine, nakon čega više neće biti moguće rudariti nove Bitcoine.
Pomahnitala teta izvukla nož u vrtiću, među ranjenima i djeca
New York: U napadu nožem koji se u jutarnjim satima dogodio u petak u dječjem vrtiću stradalo je nekoliko ljudi, među kojima su i djeca. Za napad je osumnjičena tridesetogodišnja žena
U napadu nožem u Queensu u New Yorku ozlijeđeno je nekoliko ljudi, među kojima su navodno i djeca. Incident se dogodio u petak rano ujutro, u dječjem vrtiću, a prema dostupnim informacijama, ozlijeđeno je barem pet ljudi među kojima je troje male djece, no detalji o težini njihovim ozljeda nisu poznati.
Prema informacijama koje je objavio NBC, u napadu su ozlijeđene dvije djevojčice i jedan dječak, te otac jednog od njih.
Policija je za napad osumnjičila ženu u pedesetim godinama, koju su navodno pronašli u podrumu objekta s nožem. Nanijela si je rane na zglobovima. Policija ju je privela i odvela u bolnicu, gdje su liječnici sanirali ozljede, javlja RT.
Prema prvim informacijama, radi se o odgajateljici koja radi u vrtiću.
Prijetnja za cijeli svijet: Počeo je trgovinski rat SAD-a i Kine
SAD i Kina krenuli su u ponedjeljak u trgovinski rat stupanjem na snagu novih carinskih pristojbi na 260 milijardi dolara vrijedne kineske i američke proizvode, uz rizik da ugroze svjetski gospodarski rast.
Zanemarujući brojna upozorenja ekonomista i tvrtki, Trumpova administracija uvela je carinske pristojbe od 10 posto na 200 milijardi dolara uvoza iz Kine.
Peking bi trebao uzvratiti u istom trenutku s nametanjem novih carinskih pristojbi od pet do deset posto na američke proizvode koji predstavljaju 60 milijardi dolara godišnjeg uvoza u Kinu.
Donald Trump upozorava mjesecima svoje kineske partnere da prekine trgovinsku praksu koju smatra nepoštenom. Posebno ga smeta što zauzvrat pristupu kineskom tržištu, američke tvrtke moraju dijeliti s lokalnim partnerima dio svojeg tehnološkog znanja što on uspoređuje s "krađom" intelektualnog vlasništva.
"Trgovinski rat koji Kina vodi protiv SAD-a traje već godinama", ocijenio je u nedjelju Mike Pompeo, državni tajnik na tv postaji Fox News. "Ako to želimo nazvati trgovinskim ratom, odlučni smo da u njemu pobijedimo i pobijedit ćemo", zaključio je on.
Obećao je da će od Kine postići da se "ponaša kao što bi se trebala ponašati svjetska sila, pokaže transparentnost i poštuje pravnu državu".
Američki predsjednik već je ovog ljeta uveo pristojbe od 25 posto na 50 milijardi dolara vrijedne kineske proizvode. Suočen s identičnom odmazdom Pekinga, odlučio je ocariniti dodatne kineske proizvode vrijedne 200 milijardi dolara.
Washington od ožujka carini u ime "nacionalne sigurnosti" čelik i aluminij koji uvozi u razini od 25 odnosno 10 posto.
"Trgovinski rat sad je stvarnost", rekao je Brian Coulton, glavni ekonomist bonitetne agencije Fitch.
Situacija postaje sve teža jer se čini da je došlo do prekida dijaloga. Posjet izaslanstva kineskih pregovarača predviđen za 27. i 28. rujna u Washingtonu Peking je otkazao, objavio je Wall Street Journal. Prethodni pregovori krajem kolovoza nisu doveli ni do čega.
'Tata, ubio sam ženu. Zašto? Zato što je zadavila naše kćeri'
Chris Watts (33) priznao je svome ocu da je ubio suprugu za koju je policiji tvrdio da je nestala, piše The Mirror.
Nekoliko je puta mijenjao priču što se dogodilo njegovoj supruzi i dvjema kćerima. Isprva je tvrdio da su sve tri nestale, a policiji je rekao da se sa suprugom ranije tog dana posvađao. U medijima je tih dana iznosio razne emotivne apele, da bi se uskoro saznalo da je upravo on glavni osumnjičen za ubojstvo supruge i kćeri.
foto: Facebook
Osim toga, nakon dva dana istrage, policija je otkrila da je Christopher ženu varao s kolegicom s posla, što je on u početku nijekao.
TROSTRUKO UBOJSTVO
'Upoznala sam ih, nema šanse da ih je ona ubila. On je čudan'
Ubojstvo supruge Shannan je priznao nakon razgovora s ocem, no i dalje tvrdi da je ona zadavila kćeri.
foto: Facebook
- Na baby monitoru sam vidio da je Bella ispružena i da je poplavila te da Shannan u tom trenutku davi Celeste.Tada sam pobjesnio i zadavio Shannan - izjavio je u svojoj verziji događaja.
Tvrdi da je razlog napada to što je od supruge zatražio razvod, nakon čega je ona pobjesnjela.
- Teorija da je ona ubila djecu ne drži vodu. Nema nikakvih dokaza za to - kazao je izvor blizak istrazi.
Ženu zakopao, a kćeri ubacio u bačvu s naftom
Podsjetimo, policiji je prijavljen njihov nestanak 13. kolovoza, a tijela su pronađena nekoliko dana kasnije na zemljištu u posjedu Wattsovog bivšeg zaposlenika Anadarka Petroleuma.
Watts je također optužen za uništavanje dokaza budući da je navodno Shannon zakopao u plitkom grobu, a tijela dvije kćeri bacio u bačvu sirove nafte. U medijima je objavljeno da je sve troje zadavljeno, ali vlasti nisu potvrdile uzrok smrti.
Ljubavnica: Volio je 'životinjski' seks
Javnosti se obratila i Wattsova ljubavnica, s kojom je navodno bio u vezi u svibnju i lipnju ove godine. Ona je rekla da je volio 'životinjski' seks i da je znao 'podivljati' tijekom snošaja. Također, kazala je da joj govorio o svojim seksualnim fantazijama o silovanju.
U nekim medijima pojavila su se i nagađanja kako je Watts ranije imao ljubavne veze i sa muškarcima.
Iz Afrike u Europu stigao novi virus: 'Za ovo nema cjepiva...'
Virus majmunskih boginja se na čovjeka prenosi konzumiranjem mesa ili kontaktom sa zaraženim životinjama. Iako se rijetko prenosi s čovjeka na čovjeka, sa životinje na čovjeka može prijeći preko rana ili sluznica
Ministarstvo zdravlja Srbije priopćilo je u utorak da su uvedene mjere pojačanog nadzora graničnih prijelaza u toj zemlji. Razlog je pojava prvih slučajeva takozvanih majmunskih boginja (monkeypox) u zemljama zapadne Europe. Radi se o virusnom oboljenju za koje ne postoji cjepivo.
U Srbiji je formirana i posebna radna skupina za praćenje i kontrolu ovog oboljenja, piše Blic.
- Formirana je posebna Radna grupa za praćenje i kontrolu majmunskih boginja, a srpsko Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje Batut, Sanitarna inspekcija i druge zdravstvene ustanove provest će sve nužne mjere nadzora i prevencije s ciljem sprječavanja pojave ovog oboljenja u Srbiji - priopćili su iz ministarstva.
Slučajevi oboljenja zabilježeni su u Velikoj Britaniji. Virusom su zaraženi putnici koji su došli iz Nigerije, priopćeno je iz europskog Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti.
https://youtu.be/MnYJkpy9lts
Virus majmunskih boginja je strukturom sličan virusu velikih boginja, a uzrokuje sličnu, ali blažu bolest.
Virus se na čovjeka prenosi konzumiranjem mesa ili kontaktom sa zaraženim životinjama. Iako se rijetko prenosi s čovjeka na čovjeka, sa životinje na čovjeka može prijeći preko rana ili sluznica. S čovjeka na čovjeka virus se može prenijeti bliskim kontaktom s kožnim lezijama zaražene osobe ili respiratornim kapljicama tijekom dužeg kontakta sa zaraženim lice u lice.
Većinom obolijevaju djeca. Osobe koje su primile cjepivo protiv velikih boginja imaju manji rizik za stjecanje infekcije. U Africi mortalitet iznosi četiri do 22 posto.
Virus kod čovjeka dovodi do uvećanja limfnih čvorića i opće malaksalosti, a dva do tri dana kasnije dolazi do promjena na koži u vidu izdignutih mjehurića ispunjenih tekućinom kojih može biti od samo nekoliko na tijelu pa do nekoliko tisuća.
Prve promjene javljaju se na licu, a zatim se šire po tijelu. Najjače su napadnuti dlanovi i stopala. Promjene prolaze nekoliko faza, a na kraju se stvaraju kraste koje se ljuskaju i otpadaju. Tijek bolesti traje od dva do četiri tjedna.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)